Odszedł Lasko

0
1017
Lasko (Lennon x Capitol I)

Wczoraj, po długiej chorobie odszedł holsztyński ogier Lasko (Lennon x Capitol I). Miał 22 lata.

Lasko, którego hodowcą i wychowawcą był Arno Johannsen (Högel), licencję rodzimej księgi stadnej uzyskał podczas jesiennego körungu w Neumünster, w 2001 r. (przypomnijmy, że rocznik był przewyborny, na czele z takimi końmi jak Casall, Livello, Cefalo, Quite Capitol).
Następnie duże możliwości potwierdził na teście 30-dniowym w niemieckim Prussendorf, uzyskując za skoki notę 9,5. Po zakupie do wielkopolskiej Stajni Wechta z powodzeniem startował w konkurencji skoków przez przeszkody pod Krzysztofem Ludwiczakiem (mała i duża runda, zwycięski finał MR CSN Zagorów i CSI Kraków) oraz Maksymilianem Wechtą (zwyc. w rundzie juniorskiej ZOO w Jaszkowie). Jednocześnie był wykorzystywany w hodowli, stacjonując na co dzień w Rosnówku (jeden sezon czołowy w SK Pępowo, wcześniej, na małą skalę użyty w Holsztynie).

Lasko & Katarzyna Kozak-Jurek

Swoje najlepsze hodowlane lata Lasko spędził w Ponikwie (woj. mazowieckie), będąc już własnością Katarzyny Kozak-Jurek. Dzięki jej zaangażowaniu świecił nowym blaskiem, ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród hodowców.
Wywodził się z jednej z najmocniejszych rodzin holsztyńskich, głośnej 730B (bracia Caletto I-III, Carpaccio, Casquetto, Lentigo, Ferron, Raimondo, Holsteiner Siegerhengst Cassilano i jego syn, Holsteiner Siegerhengst Caracho – oba wyhodowane przez Jensa Rittersa, wspomniany wyżej Cefalo, bracia Coronado I-II, formalnie westfalski Bundeschampion Lazio, bracia Le Grand I-III, Loran, „traventhalowi” bracia Lorenzo I-II). W sporcie piętno odcisnęły: Cordeka (Herbert Blöcker, full Caletto I-III), złoty drużynowo i indywidualnie na IO w Hongkongu WKKWista Marius (Hinrich Romeike), Graziana 22 (Toni Hassmann), Landrätin (Hauke Luther, 1/2 Caletto I-III & Gonzales, full Lysander), Leo K (Klaus Reinacher), GP klasy dresażystka Venetia 2 (Dr Josef Neckermann, 1/2 Merlin).

Tekst: HolsteinerNews.com, fot. Oliwia Chmielewska (z archiwum Katarzyny Kozak-Jurek)